پر کردن دندان چیست؟

به برداشته شدن پوسیدگی دندان، تمیز کردن جای پوسیدگی و پر کردن آن با کمک مواد پر کننده‌ای نظیر آمالگام، کامپوزیت و … پر کردن دندان یا (Cavity fillings) یا (dental fillings) گفته می‌شود. این پروسه از رایج‌ترین و پرتقاضاترین خدمات دندانپزشکی در سراسر جهان و بالاخص در کشور ما است که معمولا توسط دندانپزشک عمومی یا یک دندانپزشک متخصص ترمیمی انجام داده می‌شود.

ضرورت پر کردن دندان

چنانچه دندان سوراخ شده باشد، باید در اولین فرصت پر شود. اگر دندان پوسیده ترمیم نشود، پوسیدگی وسیع‌تر خواهد شد و درد و آبسه دندان را در پی خواهد داشت که به نوبه خود به مشکلات جدی‌تری مانند تحلیل استخوان منجر می‌شود.

پر کردن دندان با آمالگام

پر کردن دندان با آمالگام آسان‌ترین، سریع‌ترین و کم هزینه‌ترین عمل ترمیمی است. آمالگام مخلوطی از جیوه، نقره، قلع یا فلزات دیگر است. پرکردگی نقره‌ای بادوام و مقرون به صرفه است، اما بسیاری از بیماران رنگ آن را دوست ندارند.

پر کردن زیبایی با مواد همرنگ دندان

آمالگام جایگزین‌های مختلفی دارد که از پرسلین، یونومر و رزین کامپوزینی تهیه می‌شود تا با رنگ مینای دندان بیمار همخوانی داشته باشد. پر کردن زیبایی دندان هنگام لبخند زدن یا صحبت کردن مشخص نمی‌شود، اما دوام آن به اندازه آمالگام نیست. در ادامه ویژگی‌های هر یک از این مواد ترمیمی زیبایی را بررسی می‌کنیم.

  • کامپوزیت: ترمیم کامپوزیتی از ترکیبی از رزین‌ها و ذرات بسیار ریز ساخته می‌شود. هدف از استفاده از کامپوزیت این است که رنگ ترمیم بیشترین همخوانی را با رنگ دندان‌های بیمار داشته باشد. رزین کامپوزیتی با باندینگ یا سیمان به ناحیه آسیب دیده چسبانده می‌شود تا چسبندگی بین دندان و کامپوزیت تقویت شود.
  • یونومر: آینومر شبیه به کامپوزیت است، بااین تفاوت که از مخلوطی از شیشه و رزین آکریلیکی تهیه می‌شود. یونومر عموماً نزدیک خط لثه یا ریشه دندان به کار برده می‌شود، چون هنگام جویدن به این ناحیه‌ها فشار وارد نمی‌شود. آینومر شکننده است، اما ازآنجایی که فلوراید آزاد می‌کند، به مرور زمان محکم‌تر می‌شود.
  • پرسلین یا سرامیک: این مواد معمولاً از ترکیبی از پرسلین، سرامیک و پودر شیشه تهیه می‌شود و غالباً برای ساخت روکش، اینله/ اونله و ونیر به کار برده می‌شود. دوام این مواد بالا است، هرچند به اندازه پرکردگی نقره‌ای آمالگام مقاوم نیست. سرامیک انتخابی مناسب برای بیمارانی است که می‌خواهند برای داشتن دندان‌هایی زیبا و در عین حال مقاوم سرمایه گذاری کنند.

نمونه کارهای مشابه