ارتودنسی علم تصحیح روابط نامناسب فک و دندان و جفت و ردیف کردن دندانهای نامنظم است .
درمان ارتودنسی به طور معمول حدوداً یک سـال تا دو سـال طول می کشد .

 

انواع مختلف ارتودنسی :

فلزی

براکـت های سنتـی ارتودنسـی از جنس استنلس استیل درجـه بـالا و در وزن و ساختار سبـک  ساخته شـده انـد .براکت‌های فلزی اغلب مقـاوم هستنـد، که ایــن به معنـی پایین بودن احتمال آسیب به دستگاه و صرف زمان کمتری در مطب است.

 

 

 

سرامیکی

جنس براکت ها از سرامیک شفاف و روشن ساخته شده اســت .متقـاضی اصـلی اینبراکت ها بزرگسالان هستند زیرا کمتر از سایر براکت ها دیده می شونـد و تنها رنـگ سیم آنها از نزدیـک نمـایـان است .

 

 

 

 

لینگوال

براکت ها و سیم ها در قسمت داخـلـــی دنــدان کـار گذاشته می شوند . تنظیمات در ایـن ارتودنـسـی دشــوار تــر و دوره درمـــان طولانی تر است .

 

 

 

نکات مهم:

-در موارد زخم ناشی از برجستگی براکت ها یا تیـزی سیـم استفـاده از مـوم ارتـودنـسی می تـوانـد مفید باشد. ابتدا محل برجستگی یـا تیزی را خشک نموده و سپس تکه ای موم را روی آن قرار دهید.
-بی احتـیاطـی ، جـدا کـردن و لقـی براکت ها علاوه بر تعویـق درمـــان ، هزینــه های اضــافی بـرای شمـا و زحمت اضـافی برای ارتودنتیست را به همراه دارد.
-در صورت جـدا شدن براکــت در جلســه بعــدی که برای شما تعیین شده است براکـت مجدد قرار داده می شود و نیازی به مراجعه در بین جلسـات درمانــی نیست .
-با جدا شدن براکت ها از دنــدان طول دوره درمــان شما افزایش می یابـد و در صورت تکرار این مسئله به ازای اتصـال مجدد هر بـراکـت هزینـــه مــازاد بر درمان از شما اخذ می گردد.
-طی درمان ارتودنسی هر 6 ماه یکبار به دندانپزشک خانوادگی خـود مراجعه کنید تا دندان ها و بافت های دهان شما را از نظر پوسیدگی و التهـاب لثــه بررسی نمـاید. مسئولیـت عــدم رعـایــت بهــداشـت، بـــروز پوسیدگی و التهاب لثه متوجه خود شما می باشـد.

بهداشت دهان و دندان

مهمترین وظیفه شما در حین درمان ارتودنسی رعایت منـاسب بهداشت دهـان و مراقیت از وسایل ارتودنسی است. بهداشت مناسب دهان نـقش مهمی در نتایج درمـان ارتودنسی دارد و در صـورت عـدم رعایت بهداشت منـاسـب امکان ایجاد پوسیدگی ، التهـاب لثه و بد رنـگ شدن دنـدان ها وجود دارد که مسئـولیت این موارد بر عهده بیمار است.

مسواک 

دندان ها و براکت های ارتودنسی را یکی یکی و با حرکت آرام و لرزشی مسواک دور تا دور براکت و داخل براکت را تمیز کنید.

مسواک بین دندانی

این مسواک یک سر تیز دارد و برای تمیز کردن نواحی زیر سیـم و سایـر نـواحی کـه با مسـواک معمـولی تـمیـز نمیشوند استفاده میشود.

نخ دندان ارتودنسی 

در حین ارتودنسی استفاده از نخ دندان شاید از مسواک  زدن مهمتر باشد. هر شب بایستی از نخ دنـدان استفاده کنید. این نخ ها دارای انتهای نایلونی محـکمی هستند. بایستی این انتها را از زیرسیـم رد کرده و از قسمت نرم تر جهت تمیز کردن بین تمامی دنـدان ها استـفـاده نمـود . در صـورتـی که تـاکـنـون از نخ دنـدان هـا استفاده نکرده اید ممــکن است چنـدبار اول لثـه شمـا کمی خونریـزی کند که بعد از چند روز این مشکل رفع خواهد شد.

دهانشویه 

دهانشویه ها دارای مواد ضـد پوسـیـدگــی و ضـد عفـونـی کننده ی دهـان هستند. استفاده از این دهانشویه ها شبها قبل از خواب توصیه میشود.

مراقبت از وسایل ارتودنسی

براکت های ارتودنسی که به دندان های شما چسبانده شده اند نیازمند مراقبت مداوم هستنددر حین درمان بایستی به نکات زیر توجه کنید :
مواد غذایی سفت و بزرگ
(ته دیگ،بلال ، انواع نان خشک ،یخ ، ساندویچ ، نان باگت و … ) نباید گاز زده شوند.این غذاها را باید به قطعات کوچک تقسیم نموده و به آرامی بجوید.
میوه هسته دار
(هلو ، زرد آلو ، گوجه سبز ،خرما و … ) باید ابتدا هسته ی آن را خارج کرده و سپس میل کنید .به هیچ وجه نباید این میوه ها را با هسته درون دهان گذاشت.
میوه های سفت
(سیـب ،هویـج ،خیار و … ) را نبایـد گـاز زد . بایسـتی این میـوه ها را قبـل از خوردن به قطعات کوچکتر تقسیم کرد.
مواد غذایی شکستنی
(پسته ،فندق ،بادام و …) را به هیچ عنوان نباید با دندان شکست.
مواد غذایی چسبناک
(گز، پفک ، بسکوییت و …) مـصرف را تا حد امـکان کاهـش دهیـد و در صورت مصرف بلافاصله جهت انجام بهداشت دهان اقدام کنید.

حساسیت دندان ها

چند ساعت پس از قراردادن براکت ها و سیم های ارتودنسی اغلب دندان های شما کمی حساس و ناراحت خواهند بود . معمولا این ناراحتی انـدک و حین غـذا خوردن اتفـاق می افتد این ناراحتی پس از چند روز برطـرف میگردد. استـفـاده از استامینوفن هر شش ساعت یک عدد (حداکثر در 3 الی 4 روز اول ) میتواند ناراحتی شما را کاهش دهد.

 

نمونه کارهای مشابه